Logo Korczew

Telewizja cyfrowa

17 CZERWCA 2013 ROKU

BĄDŹ GOTOWY NA ODBIÓR CYFROWY!

Już 17 czerwca 2013 roku wyłączony zostanie sygnał analogowy telewizji. Rozpocznie się nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej, z bogatszą ofertą programową (nawet do 21 programów), lepszym dźwiękiem i obrazem. Nowy sygnał jest także bardziej odporny na zakłócenia i umożliwia równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów). Jednoczesny odbiór obu sygnałów nie będzie możliwy, dlatego by wciąż odbierać program telewizyjny, mieszkańcy muszą przygotować swoje odbiorniki do zapowiadanych zmian.

Abonenci telewizji, który odbierają sygnał poprzez antenę satelitarną lub dzięki dostawcy telewizji kablowej nie odczują zmiany. Już teraz są przygotowani do wyłączenia sygnału analogowego – nie muszą zmieniać odbiorników, anten lub dokupować dekoderów. 

 

Zmiany dotyczą abonentów, którzy:

 1. odbierają sygnał przez zwykłą antenę telewizyjną. Powinni sprawdzić w instrukcji obsługi telewizora czy ma on wbudowany dekoder MPEG-4 (takie dekodery montowane są w telewizorach nowego typu). Jeśli nie ma takiego dekodera, należy go dokupić i dołączyć do telewizora. W obydwu przypadkach warto sprawdzić czy antena, dzięki której odbieramy sygnał jest prawidłowa. W tym celu warto skorzystać z telegazety TVP2 - strona 791. Jeśli wyświetlany obraz nie jest poprawny, instalacja antenowa wymaga prawdopodobnie naprawy lub wymiany;

 2. odbierają sygnał za pomocą antenowych instalacji zbiorowych tzw. AIZ (np. 
  w budynkach wielorodzinnych) – obowiązek ich modernizacji lub wymiany spoczywa jednak na zarządcach lub właścicielach budynków.

Uwaga na oszustów! Sprzęt (telewizor, dekoder lub antenę) kupuj tylko w sprawdzonych sklepach. Nie wpuszczaj do domu obcych osób pod pozorem sprawdzenia telewizora lub anteny – jeśli zauważysz takie osoby, poinformuj policję. Pamiętaj też, że naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna – jeśli zauważysz osobę, która oczekuje dodatkowej opłaty za jej odbiór także poinformuj policję. Nie kupuj telewizora, dekodera lub anteny na targowiskach, nie korzystaj ze sprzedaży obwoźnej sprzętu – taki sprzęt trudno jest skontrolować i może się okazać, że jest nieodpowiedni do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Kupuj sprzęt 
w zaufanych miejscach, bo sprzedawca urządzeń do odbioru telewizji cyfrowej jest zobowiązany:

 • poinformować konsumenta o tym, czy wybrany telewizor jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej;

 • uzyskać oświadczenie nabywcy o tym, że świadomie dokonuje zakupu sprzętu nieprzystosowanego do odbioru NTC;

 • umieścić w widocznym miejscu informację o tym, że tylko odbiorniki spełniające określone wymagania techniczne umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Która antena jest odpowiednia? Do odbioru zarówno sygnału cyfrowego jak i analogowego stosuje się taką samą antenę. Oznacza to, że nie istnieją anteny specjalnie przeznaczone do odbioru cyfrowego. Oferowanie takiego sprzętu nie ma nic wspólnego z zagadnieniami technicznymi.

 • nie zaleca się stosowania anten ze wzmacniaczami, które wymagają zasilania elektrycznego (mogą zniekształcać lub zakłócać sygnał cyfrowy);

 • stosowanie anteny pokojowej jest możliwe pod warunkiem, że znajdzie się ona 
  w niewielkiej odległości od stacji nadawczej(odbiór warunkować będzie jednak miejsce ustawienia w pomieszczeniu, obiekty znajdujące się w otoczeniu itp.);

 • im dalej od nadajnika tym antena powinna być wyżej zainstalowana i być bardziej złożona (montaż anteny na dużej wysokości należy zlecić specjaliście bo może się to wiązać z pracą na wysokości). 

Jeśli sygnał cyfrowy po wyłączeniu sygnału analogowego w Państwa domu jest zakłócany lub zanika, proszę ponownie wyszukać programy. Jeśli pomimo wyszukania programy się nie pojawią problem można zgłosić do delegatury UKE w Warszawie – (22) 622 73 99.

bezpłatna infolinia: 800 007 788

www.cyfryzacja.gov.pl

 

 

Jak dobrać antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Antena jest istotnym elementem instalacji do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Od jej rodzaju istotnie zależy jakość odbioru, a w niektórych przypadkach – jego możliwość.

W wielu miejscach wystarczy zastosowanie prostej anteny (np. siatkowej), ale w niektórych lokalizacjach konieczne jest zastosowanie tzw. anteny kierunkowej (o większej tzw. kierunkowości).

Na poziom sygnału docierającego do anteny odbiorczej wpływają różnorodne czynniki (takie jak np.moc nadajnika, odległość od nadajnika, przeszkody terenowe, opady atmosferyczne). Im trudniejsze warunki odbioru w danym miejscu (w szczególności – im większa odległość od nadajnika, ale również w przypadku występowania przeszkód terenowych), tym większa powinna być tzw. kierunkowość anteny (można się też spotkać z określeniami: „zysk”, „zysk kierunkowy”, „zysk energetyczny” lub angielskim „gain”). Jest to jeden z podstawowych parametrów anteny, wartość którego znajdziemy na jej opakowaniu lub w dołączonej instrukcji. Anteny o dużej kierunkowości charakteryzują się z reguły większymi wymiarami oraz większą liczbą elementów. Należy pamiętać, że w przypadku tego rodzaju anten istotne jest ich odpowiednie ukierunkowanie; powinny „celować” w nadajnik. Zestawienie przykładowych rodzajów anten znajduje się w tabeli nr 1.

Warto zainwestować w dobrą instalację do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, gdyż z reguły jest ona użytkowana znacznie dłużej niż telewizor.

Uwaga! Instalowanie anten powinno być dokonywane przez odpowiednio przeszkolone osoby – najlepiej zawodowych instalatorów anten – dlatego warto zasięgnąć ich porady. W przypadku anten zewnętrznych instalowanych na dachach, masztach, tyczkach, etc. należy zadbać o:zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości, zastosowanie odpowiednio mocnych i trwałych mocowań oraz odpowiednie zabezpieczenie miejsca zamontowania anteny instalacją odgromową.

 WYKAZ GMIN, KTÓRE 17 CZERWCA UTRACĄ SYGNAŁ ANALOGOWY

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy Korczew
ul. Ks. Brzóski 20a, 08-108, Korczew, 
tel. (25) 631-20-22 / 23
fax. (+48 25) 631-20-89
korczew_gmina@wp.pl 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.